Witam i zapraszam na bloga, którego tematyką są pomysły na zajęcia plastyczne. Blog powstał w odpowiedzi na wiele meili młodych nauczycielek poszukujących pomysłów i inspiracji na zajęcia plastyczne. Tutaj znajdziecie prace wykonane przez dzieci różnymi technikami. Tutaj też możecie przysyłać swoje propozycje, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem z koleżankami z całego kraju. Jeśli z czegoś skorzystacie - zostawcie po sobie ślad w komentarzach: Zapraszam!

sobota, 25 listopada 2006
CZAS ZAPASÓW

Jesień to pora robienia zapasów na zimę. Kiedy mamy robią kompoty i inne przetwory, dzieci mogą swoje zapasy w słoiku wykonać przy pomocy stempli. Wystarczy kontur słoika i pieczątki: owoce lub warzywa. Gotowe stemple - wystarczy pokolorować i przetwory gotowe!

                                           

19:04, malgorzata-p17 , Jesień
Link Komentarze (2) »
PAPIEROWE OWOCE

Jesień to czas zbioru owoców. Mamy jabłka, gruszki, śliwki i inne. Ja proponuję owoce z masy papierowej - chyba zapomnianego materiału plastycznego. Gdy ja chodziłam do przedszkola, często robiliśmy dekoracje z masy papierowej - nie było wtedy ciastoliny i plasteliny w różych kolorach :( Masę papierową da się za to świetnie formować i dowolnie kolorować - ma jeden minus - długo schnie. Za to gdy wyschnie pracę można przechowywać przez lata. Te owoce wykonane z masy papierowej można wykorzystać do zabawy np w sklep.

                                   

18:45, malgorzata-p17 , Jesień
Link Komentarze (1) »
Z NASION I ZIAREN

Ziarna i nasiona to naturalny materiał do zabaw plastycznych. Przy ich pomocy, wykorzystując rozmaitość kształtów i kolorów można tworzyć piekne kompozycje.

Tu kompozycja - kwiat.

                                      

Tutaj kompozycja - liść...

                                            

A tu kompozycja w butelce - może być jako prezent na Dzień Babci lub Dzień Matki :)

                                        

18:21, malgorzata-p17 , Jesień
Link Komentarze (1) »
piątek, 24 listopada 2006
MOZAIKA GEOMETRYCZNA

Mozaika geometryczna to wdzięczna pomoc dla przedszkolaków - można z niej układać różne ciekawe kompozycje. Kolorowe elementy mozaiki - figury geometryczne, mogą służyć utrwalaniu kolorów, można je również składać jak origami. I tak powstał pajacyk i latawiec.

                                           

                                           

17:50, malgorzata-p17 , Różne
Link Komentarze (4) »
MATERIAŁOWE OBRAZKI

Do wykonania tej pracy potrzebne są skrawki materiałów, klej i pomysły. Wycinamy wymyślone przez siebie (dziecko) kształty i układamy z nich kompozycję o dowolnej tematyce.

Tu jest domek             .

                               

A tu ilustracja do bajki o czerwonym kapturku.

17:36, malgorzata-p17 , Różne
Link Dodaj komentarz »
OWOCOWE WYDZIERANKI

Owoce i warzywa to magazyn witamin. Dla lepszego utrwalenia nazw owoców, ich kolorów i kształtów proponuję wydzierankę z kolorowego papieru. Wydzieranie małych kawałków potrzebnych do wypełnienia kształtu - podnosi sprawność manualną palców rąk i pozwala na wykonywanie coraz bardziej precyzyjnych i dokładnych ruchów. Dzieci lubią wydzieranki. Jeśli wzór jest skomplikowany możemy wykonywać ją etapami.

                                

17:30, malgorzata-p17 , Jesień
Link Dodaj komentarz »
ZIMNO, CORAZ ZIMNIEJ

Dni są coraz krótsze. Na dworze jest buro, szaro i zimno. Wszyscy przygotowują się do zimy: ptaki, zwierzęta i ludzie. Dziś proponuję przewlekankę - kamizelkę. Wystarczy wyciąć z kolorowego brystolu szablon kamizelki i dookoła dziurkaczem wyciąć dziurki. Teraz potrzebna jest włóczka i sprawne paluszki - przewlekamy włóczkę przez kolejne dziurki. Na koniec naklejamy kolorowe guziki i ...kamizelka na chłodne wieczory - gotowa.

                                          

17:25, malgorzata-p17 , Jesień
Link Dodaj komentarz »
sobota, 18 listopada 2006
WIOSNA...

Ta praca to pomysł na ukazanie piękna wiosennej przyrody. Najpierw rysujemy kredkami świecowymi wiosenną łąkę lub wiosenny ogórek, nastepnie całość pokrywamy farbą akwarelową. Efekt? - jak widać.

                                       

Praca przedszkolaków z Gniezna :)

15:06, malgorzata-p17 , Wiosna
Link Komentarze (1) »
MIKOŁAJKI

Czas szybko mija! Już niedługo mikołajki! Wszystkie dzieci i te grzeczne i te mniej grzeczne - czekają na świętego i podarki od niego. Mikołaj pewnie ucieszy się ze swego portretu.

                                               

Praca jest wykonana z ogólnie dostępnych materiałów: worek i strój Mikołaja to odpowiednio docięty materiał - na strój oczywiście koniecznie czerwony, broda i futerko - to wata, prezenty - dorysowane. Tego Mikołaja zrobiła moja córka, kiedy jeszcze chodziła do I klasy -ale może to być pomysł dla przedszkolaków. Prawda?

  " Jedzie święty Mikołaj, białą brodą świeci, worek z prezentami ma dla grzecznych dzieci..."

                                                               

13:18, malgorzata-p17 , Zima
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 listopada 2006
KOTY

Praca na deszczowe popołudnie. Wystarczy rolka po papierze toaletowym, papier kolorowy, nożyczki, klej, flamastry i ... do dzieła.

                                   

Oklejamy rolkę kolorowym papierem, wycinamy i doklejamy w odpowiednim miejscu łapki, ogonek i na końcu główkę kota-oczywiście z oczkami i wąsikami - naklejonymi lub narysowanymi flamastrem i ..... gotowe!

Prawda jakie proste:) ?!

15:59, malgorzata-p17 , Zwierzęta
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2